Vize Aldiktan Sonra Yapılması Gerekenler

burakiks

Administrator
Yönetici
Ankara Anlasmasi Vizesi Aldiktan Sonra Yapilmasi Gerekenler

Ankara Anlasmasi is kurma vizesiniz aldiktan sonra yapilmasi gerekenleri su sekilde siralayabiliriz:

1- Polis kayıt sertifikanız yoksa sertifika almak için en yakın “merkezi” polis birimine gidip bir sertifika alınız. Eğer sertifikanız varsa bu sertifikaya vizenizdeki değişikliği işlettiriniz. Henüz biz Polis Registration Certificate verilmemişse size, polis merkezinde bir tane vereceklerdir. Londra’da oturanlar için Borough’daki Overseas Visitors Record Centre’a gitmeniz gerekir.

2- Vizeniz geldiği andan itibaren resmi olarak ise başlamaya hakkınız var. Eğer Nİ numaranız yoksa bir an önce servislerinizi başlatmalısınız ki Nİ numarası almaya gittiğinizde sizden istenen belgeleri sunabilin. Bu belgeler şunlar olacak: Kestiğiniz faturalar, iş banka hesabınız, müşterilerinizden referans mektupları, muhasebecinizden yazı.

3- Public Liability insurance alınız. Alacağınız sigorta yapacağınız ise ve servislerin verileceği ülke sınırlarına göre değişir. www.simplybusiness.co.uk adresinden Public Liability İnsurance seçeneğini tıklayarak çıkan formu doldurun ve örnek fiyat alın. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

4- Sizi sole-trader olarak kaydettirmesi için muhasebecinize ilgili evrakları şunun. Nİ numaranız, pasaport fotokopisi ve ev adresiniz. Eğer ev adresinizi iş yeri adresi olarak gösteriyorsanız bu adresin bilgileri gereklidir. Lütfen unutmayın eğer bir council house’ta misafir olarak kalıyorsanız bu adresi iş adresi olarak kullanmanız yasal değildir.

5- Yıl boyunca verdiğiniz reklamları ve reklamlar için yaptığınız ödemeleri dosyalayın. Business card, leaflet, web sitesi çıktıları, gazete reklamları vs.

6- Faturalarınızı kesmek için herhangi bir kırtasiye dükkanından fatura defteri alabilir, kendi antetli kağıtlarınızı oluşturarak bilgisayar ortamında fatura oluşturabilirsiniz. Faturalarınızın sizdeki kopyasını muhasebecinize vereceğiniz için onları fiziksel ya da elektronik olarak saklayınız.

7- Servis verdiğiniz kişilerin isim soyadlarını, adres ve telefonlarını mutlaka liste halinde saklayınız. Uzatma başvurusu yapılacağı zaman –özellikle telefon numaraları ve isimleri içeren bir listeyi Home Ofis yetkililerine göndereceğiz.

8- Yıl içinde katıldığınız her türlü eğitim, fuar, toplantı vs ile ilgili evrakları yıl içinde işinizle ilgili yaptığınız yatırım ve geleceğe dönük projeleri belgelemesi anlamında kullanabilirsiniz.

9- Yıl içinde National İnsurance Contributions faturaları ödemeniz gerekecek. Bu faturalar 6 ayda bir adresinize gönderilmektedir. Yıllık toplam ödeme £130 - £140 civarıdır.

10-Yıl içinde muhasebeciniz Self Assesment document’i doldurarak sizin verginizin ne kadar olduğunu hesaplayıp size bildirecek. Onun mümkünse yarısını ya da üçte birini ödeyin. Maliye işleri devamını ödemeniz için size geniş bir zaman verecek.

11-Finansal yıl kapanışı her yılın 5 Nisan’ında yapılır. 5 Nisan’a kadarki çalışmanızdan doğan geliriniz üzerinden vergi hesabınız yapılır. Muhasebecinizin hesapları kolay yapabilmesi için harcamalarınızı saklayın ve iş harcamalarınızı mümkünse iş hesabınızdan yaparak kişisel ve iş hesabınızı etkili bir şekilde kullanın.

12-Yıl içinde hem kişisel hem iş hesabınızın banka statementlarını evde biriktirin. Hepsini sıralı bir şekilde Home ofis’in vize departmanına göndererek finansal durumunuzu ve yıl boyunca işinizle ilgili giriş çıkışları inceleyebilmesi için Home Ofis’e göndereceğiz.

13- Göçmenlik hukuku firmanızla yıl içinde haberleşerek durum değerlendirmesi yapın ve 3 ay kala bir görüşme isteyip gerekli evrakları gözden geçirip vize kurallarında ve uygulamalarda herhangi bir değişiklik olup olmadığını öğrenin.
 
Son düzenleme:
Üst